ETGB ile MİKRO İHRACAT

REAL ile yurtdışına ihracat yapmak Türkiye içinde iş yapmak kadar kolay! 300 kg. ve 15,000 Euro değerini geçmeyen, kati ve ticari satış amacıyla yapılan, farklı bir rejimi gerektirmeyen ihracat işlemleri Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı (ETGB) sayesinde ürünlerinizi dünyanın farklı noktalarından sipariş veren müşterinize güvenli ve hızlı bir şekilde teslimi için sipariş veren müşteriniz ile siz değerli müşterilerimiz arasında köprü oluyoruz.

Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi (ETGB) Nedir?
ETGB’nin açılımı elektronik ticaret gümrük beyannamesidir. Elektronik ticaret gümrük beyannamesi, basılı bir belge olmamakla beraber elektronik ortamlarda düzenleme yapılması söz konusu olan bir belgedir. Elektronik ticaret gümrük beyannamesi bu anlamda temelinde havayolu, denizyolu, karayolu ya da hızlı kargo ile gönderilen veya alınan eşyaların gümrükten geçirilmesi sürecinde kullanılan ve süreci hızlandırmak adına tüm bürokrasinin dijital ortamda gerçekleştirildiği bir yapıdır.

Mikro İhracat Nedir?
Türkiye’den yapılan brüt ağırlığı 300 kilogramdan az ve değeri katma değer vergisi (KDV) hariç 15.000 Euro’dan fazla olmayan ETGB ile yurt dışına ürün satışına verilen isimdir. Yalnızca bu şartları taşımakta olan ürünler mikro ihracat şeklinde gerçekleşebilir.

Mikro İhracat ile Geleneksel İhracatın Farkı Nedir?
Geleneksel ihracat olarak da tanımlanan ihracat tipi gümrük müşavirliği hizmetlerini de bünyesinde barındırdığından dolayı maliyeti yüksek bir ihracat tipidir. Mikro ihracat aracılığıyla yapılan gönderimlerde ise büyük ölçüde zaman ve maliyet tasarrufu sağlanır.

Mikro ihracatın avantajları nelerdir?

1- Çıkış ambar ücreti talep edilmez.
2- Beyanname arşivi gerekli değildir.
3- Evrak işleriyle uğraşmayıp zamandan tasarruf edilmesini sağlar.
4- Firmanın gönderilerden KDV iadesi almasını sağlar
5- Firmalar hafta sonu da gönderi yapılabilir.